خسارت ۲۰۰ میلیارد ریالی برف و سرما به مناطق ییلاقی و عشایر اهر
خسارت ۲۰۰ میلیارد ریالی برف و سرما به مناطق ییلاقی و عشایر اهر

رئیس اداره امور عشایر شهرستان اهر از خسارت ۲۰۰ میلیارد ریالی به راه عشایری، چادرها و وسایل زندگی عشایر این شهرستان در اثر بارش برف و برودت هوا خبر داد. محمدکاظم صادق‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: در اثر بارش برف و برودت دما چند روز پیش در مناطق ییلاقی و عشایرنشین شهرستان اهر علاوه […]

رئیس اداره امور عشایر شهرستان اهر از خسارت ۲۰۰ میلیارد ریالی به راه عشایری، چادرها و وسایل زندگی عشایر این شهرستان در اثر بارش برف و برودت هوا خبر داد.

محمدکاظم صادق‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: در اثر بارش برف و برودت دما چند روز پیش در مناطق ییلاقی و عشایرنشین شهرستان اهر علاوه بر وارد شدن خسارت‌ به راه‌ها و وسایل زندگی عشایر، ۱۰۰۰ راس دام عشایر نیز تلف شدند.

وی افزود: با توجه به ورود خسارت به راه‌های ییلاقی در شهرستان‌های اهر و هریس به محض فراهم شدن شرایط جوی برای سهولت رفت و آمد عشایر در ییلاقات، ایل‌راه‌های آسیب دیده مرمت و بازسازی خواهند شد.

وی با اشاره به نامناسب بودن راه‌های عشایری و مشکل جدی عشایر در تامین نهاده‌های دامی گفت: شش تن نهاده‌ دامی شامل علوفه، سبوس و جو، تهیه و در اختیار عشایر آسیب دیده قرار داده شد و این خدمات همچنان ادامه دارد.

صادق‌زاده افزود: عشایر شهرستان‌های اهر و هریس و عشایر میهمان از استان اردبیل، شهرستان‌های کلیبر و خداآفرین هرساله در فصل بهار به مناطق ییلاقی اهر و هریس کوچ می‌کنند که امسال به دلیل خشکسالی کوچ بهاره خود را پیش از موعود مقرر آغاز کرده بودند که با بارش ناگهانی برف غافلگیر و با مشکلات زیادی روبرو شده‌اند.

وی از تهیه و توزیع نیازهای اولیه عشایر گرفتار در برف و کولاک از جمله نان، نفت سفید، کپسول گاز، پتو و اقلام خوراکی خبر داد و گفت: همچنین در این راستا تعداد ۳۷ دستگاه چادر جهت اسکان، پتو و والور به مبلغ ۱۰ میلیارد ریال با همکاری امور عشایر و هلال احمر شهرستان اهر در بین عشایر آسیب دیده توزیع شد.

صادق زاده در ادامه از نجات جان یک نوزاد و دو کودک خردسال عشایری گرفتار در برف در ییلاقات شهرستان اهر نیز خبر داد و افزود: این سه کودک توسط گروه امداد امور عشایری اهر از مرگ حتمی نجات یافته و به محل اسکان موقت انتقال داده شدند.