وزیر خارجه آمریکا: دلیلی نمی‌بینم ایران پشت حمله حماس باشد
وزیر خارجه آمریکا: دلیلی نمی‌بینم ایران پشت حمله حماس باشد

به گزارش عصرتبریز به نقل از الجزیره ، “آنتونی بلینکن” گفت که حمله شنبه به اسرائیل بدترین حمله از سال ۱۹۷۳ تاکنون بوده است. وی آن را یک “اقدام تروریستی” توصیف و تاکید کرد امریکا تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا اطمینان حاصل کند جبهه دیگری از جمله با حزب‌الله لبنان در این درگیری […]

به گزارش عصرتبریز به نقل از الجزیره ، “آنتونی بلینکن” گفت که حمله شنبه به اسرائیل بدترین حمله از سال ۱۹۷۳ تاکنون بوده است. وی آن را یک “اقدام تروریستی” توصیف و تاکید کرد امریکا تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا اطمینان حاصل کند جبهه دیگری از جمله با حزب‌الله لبنان در این درگیری ظاهر نمی‌شود.

بلینکن همچنین گفت که “گزارش‌هایی از کشته و مفقود شدن آمریکایی‌ها در این حملات وجود دارد و ما در تلاش هستیم تا صحت این موضوع را تایید کنیم.”

وی افزود: “ما با اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها صحبت کردیم تا از اقدامات خصمانه خودداری کنیم اما این شامل حماس نمی‌شود زیرا یک سازمان تروریستی است”.

وزیر خارجه امریکا علاوه بر این وعده داد کشورش به اسرائیل کمک‌هایی را ارائه خواهد کرد.

بلینکن صبح یکشنبه به سی ان ان گفت: “ما در حال بررسی دستورات خاص جدید برای اسرائیلی ها هستیم. فکر می‌کنم امروز احتمالاً در مورد این موضوع اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد.”

در روز سوم حمله حماس به اسرائیل و حملات گسترده ارتش اسرائیل به منطقه غزه، تعداد کشته‌های اسرائیلی به ۷۰۰ نفر افزایش یافت.

به گفته منابع اسرائیلی، در میان این افراد ۷۳ نفر نظامی هستند. ارتش اسرائیل همچنین فهرست جدیدی از نام ۱۶ نظامی اسرائیلی منتشر کرد.

نیروهای حماس در غزه از صبح شنبه گذشته حمله گسترده زمینی و هوایی غافلگیرکننده‌ای علیه اسرائیل شروع کردند که تاکنون ادامه دارد.

ارزش پول اسرائیل (شیکل) به کمترین مقدار در ۸ سال اخیر رسید. در نتیجه حمله حماس به اسرائیل و درگیری‌های شدید میان دو طرف ارزش شیکل (پول اسرائیل) در برابر دلار ، سه درصد کاهش یافت و به ۳٫۹ شیکل در برابر یک دلار رسید.

درگیری‌های مسلحانه میان نیروهای حماس و جهاد اسلامی و نظامیان اسرائیلی در مناطق و شهرک‌های اطراف غزه همچنان ادامه دارد.

رهبر گروه فلسطینی جهاد اسلامی گفت که این گروه به تنهایی ۳۰ اسیر اسرائیلی را در کنترل خود دارد. رهبر جهاد اسلامی گفت که این اسیران اسرائیلی را با اسیران و زندانیان فلسطینی در زندان های اسرائیل مبادله خواهند کرد.

روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحارونت نوشت پیش بینی می شود تعداد کشته‌های اسرائیلی در حملات شنبه حماس به یک هزار نفر و تعداد اسیران به ۱۵۰ نفر برسد.