آذربایجان‌شرقی پذیرای مهمانان نوروزی نخواهد بود
آذربایجان‌شرقی پذیرای مهمانان نوروزی نخواهد بود

آذربایجان‌شرقی پذیرای مهمانان نوروزی نخواهد بود

استاندار آذربایجان شرقی اعلام کرد: این استان به دلیل گسترش ویروس کرونا در جریان تعطیلات سال جدید به هیچ عنوان پذیرای مهمانان نوروزی نخواهد بود.

محمدرضا پورمحمدی امروز در نشست بررسی آخرین وضعیت بیماری کرونا در آذربایجان شرقی ضمن تاکید بر خودداری شهروندان از سفرهای غیرضروری تا عادی شدن وضعیت ویروس کرونا، اعلام کرد: بر همین اساس محدودیت رفت‌ و آمد در مبادی ورودی این استان از امروز اعمال می شود.

وی، تشدید اقدامات نظارتی بر تهیه و توزیع اقلام بهداشتی و مواد ضدعفونی‌کننده، ممنوعیت برپایی چادر در اماکن عمومی در ایام نوروز، پشتیبانی تمام دستگاه‌های اجرایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز، استفاده از تمام ظرفیت‌های بهداشتی و درمانی استان برای پذیرش بیماران و تقویت برنامه‌های تبلیغی، اطلاع‌رسانی و آموزشی در خصوص اصول بهداشتی و خودمراقبتی را از دیگر مصوبات این جلسه اعلام کرد.

پورمحمدی  از جامعه فداکار و ایثارگر پزشکی و پرستاری و دست‌اندرکاران دانشگاه علوم پزشکی تبریز در راه مبارزه با کرونا قدردانی و اضافه کرد: بیماری کرونا سلامت جسمی مردم را به خطر انداخته و آن‌ چه امروز مهم است حفظ سلامت روحی و روانی جامعه و افزایش آمادگی در برابر این بیماری است.

بنا به این گزارش، رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم در این جلسه آمار مبتلایان به بیماری کرونا در آذربایجان شرقی را در حال حاضر ۸۷ نفر و تعداد فوت‌شدگان را ۹ نفر اعلام و اضافه کرد: ۳۳ نفر از مبتلایان نیز پس از بهبودی از بیمارستان مرخص شده‌اند.

محمدحسین صومی با اشاره به اینکه از ابتدای اسفند تعداد  ۸۵۲ نفر با علایم حاد تنفسی به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان مراجعه کرده‌اند، افزود: از این تعداد ۲۵۲ نفر بستری شده‌اند و از ۵۵۵ نفر تست کرونا گرفته شده است.

وی با بیان اینکه ۸۰ درصد از مبتلایان به کرونا نیاز به بستری ندارند و با مراقبت‌های خانگی قابل درمان هستند، گفت: بر این اساس ۵۰ مرکز سلامت در استان برای غربال‌گری کرونا تجهیز شده است و در صورتی که فرد مراجعه‌کننده نیاز به بستری داشته باشد به بیمارستان‌ها ارجاع می‌ یابد.

صومی با تأکید بر آمادگی همه مراکز درمانی آذربایجان شرقی، ادامه داد: در حال حاضر ایجاد ظرفیت جدید برای پذیرش بیماران کرونا بسیار دشوار شده است و به همین خاطر نیازمند استفاده از همه ظرفیت‌های بیمارستانی موجود هستیم.