آیا پای هارپ در میان است ؟ / ماجرای عجیب مرگ ابرهای باران زا در آسمان ایران
آیا پای هارپ در میان است ؟ / ماجرای عجیب مرگ ابرهای باران زا در آسمان ایران

به گزارش طلوع تبریز به نقل از همشهری، تصاویر منتشر شده از مرز ایران و ترکیه در حالی که کوه‌های ترکیه سپیدپوش از برف بودند و کوه‌های ایران در مرز خشک و بی‌برف، در شبکه های مجازی خبرساز شد و مدتی بعد تصاویر ماهواره‌ای محو شدن ابرها بر فراز دریاچه ارومیه جریان ساز شد. برخی موضوع […]

به گزارش طلوع تبریز به نقل از همشهری، تصاویر منتشر شده از مرز ایران و ترکیه در حالی که کوه‌های ترکیه سپیدپوش از برف بودند و کوه‌های ایران در مرز خشک و بی‌برف، در شبکه های مجازی خبرساز شد و مدتی بعد تصاویر ماهواره‌ای محو شدن ابرها بر فراز دریاچه ارومیه جریان ساز شد.

برخی موضوع استفاده از سلاح هارپ برای تشدید تغییر اقلیم علیه ایران و برخی دیگر موضوع تغییر اقلیم و خشکیدگی دریاچه ارومیه را عامل محو شدن ابرها بر فراز دریاچه ارومیه را مطرح کردند.

برخی کارشناسان محیط زیست معتقدند که طرح موضوع استفاده از سلاح هارپ علیه ایران برای تشدید خشکسالی در کشور ادعای اثبات ناپذیر است و در مقابل برخی دیگر معتقدند دشمنان ایران از این سلاح برای برهم زدن اکوسیستم آب و هوایی کشور بهره می‌برند.

روزنامه همشهری در روزهای گذشته هر دو این نظرات را در کنار یکدیگر منتشر کرد و حالا، رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست از مأموریت جدید این سازمان در مرجع ملی تغییرات اقلیمی و پژوهشکده محیط زیست، برای بررسی علمی علت محو شدن ابرهای باران زا در بالای دریاچه ارومیه خبر داده است.

علی سلاجقه، رییس سازمان حفاظت محیط‌  زیست صبح دیروز در حیات دولت و زمانی که خبرنگاری از او در مورد دلیل محو شدن ابرها از آسمان دریاچه ارومیه پرسید، اعلام کرد: مرجع ملی تغییر اقلیمی کشور و پژوهشکده محیط زیست کشور را مکلف کردیم تا در یک بازه زمانی دو هفته با نشستی که با همه دستگاه های مسئول برقرار می کنند، مسئله مربوط به تغییرات اقلیمی و وقایعی که در حال اتفاق افتادن است را بررسی کرده و پاسخ دهند.

وی گفت: درباره آنچه که در خصوص دریاچه ارومیه مطرح می شود، کشورها هر کدام از روش های علمی خاصی را بر اساس تغییرات اقلیمی استفاده می کنند.
به گفته او، میانگین بارش درازمدت در کشورهای همسایه نیز کاهش پیدا کرده و آن‌ها نیز تحت تاثیر شدید تغییرات اقلیمی قرار گرفته اند.

سلاجقه افزود: اینکه جبهه هوایی وارد و بالای دریاچه ارومیه محو ‌شود، باید حتما از لحاظ علمی بررسی شود که آیا واقعا گاز متانی که در آنجا تولید می شود یا افزایش درجه حرارتی که در ارتفاعات جو صورت می گیرد، عامل این اتفاق است یا خیر؟ بنابراین باید کار علمی و تحقیقاتی در این خصوص صورت بگیرد.