توصیه امام جمعه تبریز به آذربایجان و ارمنستان ایران منافع ملی خود را خط قرمز می‌داند
توصیه امام جمعه تبریز به آذربایجان و ارمنستان ایران منافع ملی خود را خط قرمز می‌داند
ایران منافع ملی خود را خط قرمز می‌داند امام جمعه تبریز با اشاره به درگیری دو کشور همسایه گفت: نکته مهم در این بین این است که ایران منافع ملی خود را خط قرمز خود می‌داند و بران تاکید داشته و دارد.

به گزارش طلوع تبریز، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم امروز در خطبه‌های نماز عبادی و سیاسی جمعه تبریز که با حضور پرشکوه نمازگزاران در مصلای اعظم امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار کرد: در خصوص قره‌باغ تاکید ما همیشه این بوده و هست که تمامیت ارضی آذربایجان حفط شود؛ زیرا قره‌باغ بخشی از آذربایجان است و ما از توافق دولت آذربایجان و نمایندگان ارامنه برای توقف درگیری‌ها استقبال می‌کنیم.

وی ادامه داد: احترام کامل به تمامیت ارضی و مرزهای شناخته شده هر کشور حق همه است و در این خصوص هم امنیت ساکنان قره‌باغ هم محترم است از این‌رو آمادگی کشورمان برای کمک به روند صلح دائمی و پایدار با حضور کشورهای منطقه مطرح است.

امام جمعه تبریز متذکر شد: ایران در اختلافات و درگیری‌های بین دو کشور در وهله اول حق مسلم هر کشور را به رسمیت می‌شناسد و به آن تاکید دارد. در وهله دوم ابزار مذاکره و گفت‌وگو را بهترین و مهم‌ترین راه‌حل برای رفع مشکلات می‌دانیم و همیشه طرفین را برای اجتناب از هر درگیری دعوت می‌کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان با اشاره بر اینکه در آستانه سال تحصیلی جدید قرار داریم به همین منظور از ویژگی‌های سال جدید یکسری نگرانی از وضعیت فرهنگی متاثر از فتنه سال گذشته زن، زندگی، آزادی وجود دارد، توضیح داد: اولا این نگرانی باید باشد و باید واقع‌بین بود و از خوش خیالی دوری کرد زیرا از اقتضاهای این واقع‌بینی این است که باید برای این نگرانی چاره‌اندیشی و برنامه‌ریزی کرد که در راهکارها باید به دو شاخصه کار و ابتکار توجه جدی کرد.

امام جمعه تبریز ادامه داد: این برنامه‌ریزی جهادی باید قرارگاهی و تعامل محور باشد یعنی تمام نهادهای ذیربط با همدیگر هماهنگ، هم‌افزا باشند و با ورود جدی و متعهدانه و مسوولانه مشکلات را حل کنند.

وی با درخواست از والدین گفت: از آنها می‌خواهم تا همکاری صمیمانه با مدیران مدارس داشته باشند و مدیران مدارس نیز باید احساس مسوولیت بیشتری کنند و همچنین قشر زحمتکش معلمین هم با احساس مسوولیت بیشتر سال تحصیلی خوبی را رقم بزنند.

نماینده ولی‌فقیه در استان در اعلام مناسبت‌های هفته به آغاز هفته دفاع مقدس اشاره کرد و گفت؛ امروز اولین روز آغاز هفته دفاع مقدس است به راستی این سالروز درخشش اصحاب عاشوراست؛ هفته دفاع مقدس یادآور رشادت دلیرمردانی است که یادشان در تاریخ ماندگار است که برای ما همراه با اعتبار و افتخار و احترام گرامی است که گرامی میداریم.

وی خاطرنشان کرد: هفته دفاع مقدس مکررا به ما یادآوری می‌شود که قهرمانان جهاد هرگز نخواهد مرد و شناسنامه آنها هرگز باطل نمی‌شود،دفاع مقدس یک تصویر بزرگ درباره این کلام الهام‌بخش است که جهاد “حقیقت” جاری بر نسل‌های آینده است.

آل‌هاشم افزود: همه در خوزستان ملاحظه کردند ایثارگری رزمندگان عاشورا؛ رزمندگانی که با وحدت کامل با همه مردم دست در دست هم گذاشتند و پیروزی رقم زدند.

وی به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار ایشان با رزمندگان و همسران شهدا در هفته گذشته اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب در فرمایشات خود فرمودند ما در دفاع مقدس تنها با صدام با نمی‌جنگیدیم بلکه همه کشورهای غربی و حتی برخی در شرق با ما وارد جنگ شده بودند.

امام جمعه تبریز در توضیح بیشتر گفت: در دفاع مقدس شوروی سابق امکانات مختلف از جمله امکانات زرهی را به صدام می‌داد، فرانسوی‌ها با هواپیماهای پیشرفته فرانسوی صدام را تامین می‌کردند،آلمانی‌ها با تجهیزات شیمیایی که در اختیار صدام گذاشتند، با ما وارد جنگ شده بودند و آمریکایی‌ها هم کمک‌های اطلاعاتی را در اختیار صدام قرار داده بودند، برخی اعراب منطقه نیز با پول‌هایشان به صدام کمک کرده بودند ولی چه شد؟ ما پیروز شدیم.

وی ادامه داد: آنها هدف‌شان براندازی انقلاب و تجزیه کشور مخصوصا در استان حساسی نظیر خوزستان بود اما ما دشمن را بیرون کردیم از این‌رو باید همه ساله فاع مقدس پررنگ‌تر از سال قبل گرامی داشته شود.

آل‌هاشم در ادامه با اشاره به حضور پیروزمندانه نماینده مردم ایران در سازمان ملل گفت: آیت‌الله رئیسی برای شرکت در هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد تهران را به مقصد نیویورک ترک کرد و صبح دوشنبه به وقت محلی وارد نیویورک شد؛ رئیس‌جمعور علاوه بر سخنرانی در مجمع سازمان ملل متحد با سران برخی کشورها دیدار و گفتگو کرد که البته آیت‌الله رئیسی با دست پر و ده‌ها برگ برنده در زمینه‌های مختلف در این میدان حضور پیدا کرده‌ بودند.

وی ادامه داد: رئیس جمهور به اعتراف غرب به شکست پروژه منزوی ساختن ایران، اشاره کرد که البته کاملا محسوس بود زیرا برخورد سران شرکت کننده سازمان ملل به شکست غرب در این پروژه اعتراف دارد.

نماینده ولی‌فقیه در استان توضیح داد: در این مجمع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای، دعوت از ایران برای عضویت در بریکس، پایان دیپلماسی التماسی، بی‌اثر شدن تحریم در صنعت پتروشیمی ایران، دست‌آوردهای بی‌سابقه در حوزه هسته‌ای، شکست پروژه اغتشاشات و ناامن‌سازی ایران همگی مطرح شد.

وی تاکید کرد: ما آرزوی موفقیت برای دولت خدمتگزار از خدای متعال داریم و با تلاش دولت خدمتگزار مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم نیز برطرف خواهد شد.

امام جمعه تبریز در بخش دیگری از خطبه‌ها با بیان اینکه در آستانه سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) هستیم، ادامه داد: یازدهمین امام شیعیان، در سال ۲۳۲ هجری قمری به دنیا آمد و به دلیل سکونت اجباری در عسکری سامرا به عسکری معروف است.

وی افزود: این حضرت در سن ۲۲ سالگی با شهادت پدر، امامت شیعیان را برعهده قرار گرفت و ۶ سال با شرایط بسیار سخت عهده‌دار این سمت شد و توانست این مسوولیت را به بهترین نحو انجام دهد.

نماینده ولی‌فقیه در استان خاطرنشان کرد: دوران امامت ایشان حساس‌ترین دوران تاریخ شیعیان محسوب می‌شود؛ زیرا بشارت به دنیا آمدن امام مهدی (عج) باعث نگرانی خلفا شده بود و خطرات نابودی خلفای عباسی مطرح بود.

وی ادامه داد: نهم ربیع‌الاول مصادف با آغاز امامت حضرت مهدی(عج) است لذا به مناسبت آغاز این موهبت الهی و توجه بیشتر برای شناخت وجود ایشان در عصر حاضر یعنی عصر مهدویت، این واقعه در بین شیعیان بسیار مهم است.